Meinwen Fiery Charlatan 'Charla'
walesincob-tyyppinen poni (wC) -tamma, voikko sabino, 133 cm
syntynyt 08.07.2026, 8-vuotias 05.11.2026
omistaja sekä kasvattaja Tuire (VRL-00345) / Meinwen Ponies
este- ja kouluratsastus, 80 cm, helppo B
Sukulaiset
| i. Tirion Humbug (wB) voikko, 132 cm YLA1, VWY-II, ERJ-II, KTK-I, NWA-E, 3 Star, First Champion, VWY-C VH23-022-0071 |
ii. Tirion Halo (wB) voikko, 132 cm VWY-II, ERJ-II, KTK-III, PSB-III, VWY-C, VSN Halter Champion VH22-022-0091 |
iii. Wildefay Rascal (wB) rautias, 128 cm KTK-II, VWY-C VH22-022-0065 |
| iie. Valenmont Halcyon (wB) voikko, 126 cm KTK-III, VWY-C VH22-022-0059 |
||
| ie. Tirion Medea (wB) mustanruunikko, 133 cm VWY-II, ERJ-III, PSB-I, VWY-C, VSN Halter Champion VH22-022-0117 |
iei. Sirenchester Blaze Of Glory (wB) rautias, 128 cm VWY-C VH22-022-0114 |
|
| iee. Springrave Myriad (wB) ruunikko, 131 cm VWY-C VH22-022-0070 |
||
| e. Cedion Fflam Y Ddraig (wC) rautias sabino, 133 cm VWY-III, KRJ-II, KTK-III, NWA-E, KV-II, 2 Star, Quality, VWY-C VH24-025-0009 |
ei. Cedion Calon Ddraig (wC) tummanrautias sabino, 134 cm VWY-II, KRJ-I, KTK-II, VWY-C VH17-025-0053 |
eii. Dawn High Spirits (wC) musta, 130 cm VWY-II, KRJ-I, KTK-II, Champion, NWA-E VH17-025-0031 |
| eie. Dymuniad KV (wC) punaruunikko sabino, 130 cm VWY-III, KTK-III VH15-025-0034 |
||
| ee. Gwyn Rhianwen (wC) rautias, 132 cm KTK-III, Champion-Maitovarsa VH22-025-0022 |
eei. Siana Gwyn Llew (wC) musta sabino, 128 cm KTK-I, NWA-Q VH22-025-0004 |
|
| eee. Rhediad Lady Anwen (wC) musta, 132 cm KTK-I, VIR MVA Ch VH20-025-0037 |
Kilpailutulokset ⇑
Charla ei ole vielä aloittanut kilpauraansa.
Päiväkirja mahdolliset kuvat saattavat olla viitteellisiä ⇑
08.07.2026 - Vahinkovarsa
Meinwen Fiery Charlatan on ihan suoraan sanottuna vahinkovarsa. Meillä pidetään lajilinjaukset niin sanotusti puhtaina eli estepainotteisella orilla ei todellakaan astuteta koulupainotteista tammaa. Monipainotteisella orilla voitaisiin kyllä astuttaa yksipainotteinen tamma, mutta kun nyt ei ole kyse siitäkään. Charlan isä on hienosti esteillä pärjännyt Humppis ja emänään suloinen kouluponimme Lana, joten yhdistelmä ei ole haluttu. Vieläkään emme tiedä kuinka näin pääsi käymään, koska emme missään vaiheessa ole nähneet tämän kaksikon olleen yhdessä. Mutta geenitutkimuksen kautta saimme selville, että Lanan voikko tammavarsa on kuin onkin Humppiksen jälkeläinen, joten tässä sitä ollaan.
"No miksi ette keskeyttäneet, jos yhdistelmä kerta oli niin huono", voisi joku kysyä. Olisimme näin luultavasti tehneetkin, jos olisimme tienneet alunsa saaneesta varsasta ajoissa. Mutta emme osanneet edes epäillä Lanan olleen astutettu, joten kuvittelimme sen pyöristyvän mahan johtuneen vain siitä, että tamma on käytännössä jo eläköitynyt niin kilpailemisesta kuin siitostamman töistä, joten se vain saa liikaa ruokaa eikä tarpeeksi liikuntaa. Kunnes muutama kuukausi sitten oli selvää, että varsahan sitä mahaa kasvatti eikä liiallinen ravinnon saanti.
En vielä ole yhtään varma mitä teen Charlan kanssa. Nättihän se on kuin mikä ja nimeksikin keksin jo mitä mainioimman yhdistelmän vanhempien nimistä: Emän varsojen teemana on tuli ja isänsä nimi viittaa petkutukseen tai huijariin. Googlen ihmeellisestä maailmasta löysin sitten humbug-sanalle synonyymin charlatan (suomeksi huijari) ja eteen lisäsin fiery (suomeksi tulinen), joten niin voikko kaunotar sai komean nimen! Olihan meillä aikanaan yksi kaksipainotteinen tamma, joten miksei Charla voisi myös jäädä meille ollakseen se yksi poikkeus sääntöön. Katsotaan nyt miten käy, ehkä se hieman riippuu myös siitä, että mihin tammasta on kunhan se kasvaa. Voihan se olla, että tammalla on kykyjä enemmän toiseen lajiin ja painotamme sen sitten vain siihen eikä molempiin.

